İmar Hukuku

İfraz ve tevhidi kısaca açıkladığım bu yazı blogun en çok tık alan girdisi. Üzülsem mi sevinsem mi bilemiyorum ama kentsel dönüşümün son 10 yıldır kamu oyu gündemini meşgul eden en hararetli konulardan biri olması sebebiyle imar planı, imar hukuku konuşmadığımız gün geçmiyor gibi. Hukuk ve şehir bölge planlama temeli olmayanlar içinse bir hayli teknik bilgi içeren bu konuyu anlamak çoğunlukla güç olabiliyor. Ne hukukçu ne de şehir plancısı olmayan benim gibilerinse bazen neler anlatıldığını anlamak için sözlük karıştırması bile gerekebiliyor.

Mesela adjacent areanın karşılığı “mücavir alan” yerine (belediyeye) komşu alan olarak kavramsallaştırılmış olsaydı her şey daha kolay olabilirdi.

82 Anayasası’nın 166. maddesiyle, sosyal devlet gereği ilkesi- her ne kadar kaynaklar el verdiğince ibaresiyle kısıtlansa da- planlama zorunlu kılınmıştır.

Plan yapan kurumlar kendilerine göre yorum farkı geliştirse de imar planları, özel mülkiyet ve kamu yararının hem çatışan hem de birbirini tamamlayan doğasında toplum yararı ve kamu yararı gözetilerek yapılır.

TODAie’nin imar sözlüğünün tarihi eski olmakla birlikte (1998), kitabın yazarlarından Feridun Duyguluer aynı zamanda 3194 sayılı İmar Kanununun metin yazarlarından olması sebebiyle bana göre tavsiye edilecekler listesinde ilk sırada. Kitapta hem terimlerin açıklamalarına ek olarak İngilizce karşılıkları da mevcut.

imar-hukukuna-girisPiyasada şüphesizki imar hukuku alanında imar kanunu , uygulama yönetmelikleri, içtihatlar özelinde bir çok kıymetli eser var.Ancak ben çok yoğun bir hukuk ve şehir planlama jargonuyla yazılmamış oluşu ve uygulamaların ve itirazların yargı kararına nasıl yansıdığına ilişkin örnekleri barındırması sebebiyle Ruşen Keleş ve Ayşegül Mengi Hocaların birlikte hazırladığı bu kitaba başvurmayı tercih ediyorum. Kentleşme, imar ve hukuk arasındaki ilişkin ve ilkelerin de ele alınıyor oluşu, plan türlerine ilişkin tek tek bilgilerin veriliyor oluşu ve kitabın sonundaki seçilmiş tüzel kaynaklar da kitaba aynı bir nitelik kazandırıyor.

 

İmar planı denildiğinde özellikle 80 sonrasında öne çıkan bir diğer kavram da rant. Rantın bölüşümü, kent rantları, kent rantlarında kamunun payına ilişkin tartışmalar ve rahatsızlıkların gündemdeki yeri de hiç eskimezken, amiyane bir tabirle çeşmenin başını tutmuş bir isimden bunları okumak bana anlamlı geliyor. Başkalarına da anlamlı gelecek ki Murat Karayalçın’ın Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olduğu dönemde çıkardığı  Konut Bunalımı Kent Rantları ve Proje Muhafızları bir sonraki yıl İmge’den 2. baskıya girmiş. Referans kitabı olmamakla birlikte, alana anlamlı bir katkısı olduğunu düşünüyorum.

Murat Karayalçın’ın eserine benzer nitelikte olan, Ahmet Akgüç tarafından yazılan giriş, sonuç ve kaynakçası olmayan İmar, Rüşvet ve Yolsuzluk Hikayeleri 2014 yılında Sokak Kitapları Yayınlarından çıkmış. Kitabı internetten sipariş vermiştim, ne zaman aldığımı hatırlamıyorum elime alıp da bir türlü okuyamadığım kitaplardan. Okuyan varsa yorumlarını paylaşırsa ne güzel olur.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s