23. Kentsel Tasarım ve Uygulamalar Sempozyumu

Kentsel müdahale, her ne kadar uzun yıllardır kentleşme ajandamızda olsa da 2000’li yıllarla birlikte hazırlanan meşru zeminle birlikte en çok kentsel dönüşümle gündemizi meşgul ediyor.

Bu gün artık zihinlerimizde canlardırdığımız şekliyle sadece bir yık ve yeniden yaptan ibaret olmayan kentsel dönüşüm, kentle ilgili her türlü gelişmeyi içinde barındıran çatı bir kavramdır. İmara açılan araziler kentsel dönüşümün bir boyutuyken, boş bir arsanın değerlendirilerek parka dönüştürülmesi kentsel dönüşümün pek de aklımıza gelmeyen başka bir boyutudur.

Özellikle Taksim’de yürütülmesi planlanan dönüşüm hareketiyle tetiklenen Gezi Olaylarıysa halkın kentsel müdahaleye verdiği en büyük ve kitlesel tepki olabilir.

Mimar Sinan Üniversitesi Planlama Bölümü’de bildiri özetlerini Nisan ayında kabul ettiği bu sempozyumda kentsel müdahaleyi; tarihsel açıdan kentlerde dönüsümün , siyasi açıdan kentlere müdahalede projeler, sektörel , planlama ve kentsel tasarım , sivil toplum ve yasal boyutlarıyla ele alıyor.

Sempozyumun tek olumsuz tarafı  katılım ücrelerinin oldukça yüksek olması.

12-13 Aralık tarihlerind Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Oditoryumu’nda gerçekleşecek sempozyum hakkında daha fazla bilgi almak için  KTS_BROSUR_1

Not: Bu ve bir önceki sempozyumu haber verdiği için Volkan Topçu’ya teşekkür ederim. Sizler de zeynep.arslan@ymail adresinden benimle irtibata geçip, görüşlerinizi paylaşabilir, paylaşmamı istediğiniz kitap ya da sempozyum hakkında bilgi verebilirsiniz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s