Kent Bunalımı, Kent Rantları ve Proje Muhafızları

konut-bunalimi-kent-rantlari-ve-proje-muhafizlari20130201203229 İmgeKitabevi‘nde Murat Karayalçın’ın ilk baskısı 2009’da yapılan Konut Bunalımı, Kent Rantları ve Proje Muhafızları kitabının ikinci baskısının yapıldığını görünce kitapla ilgili görüşlerimi sizlerle paylaşmak istedim. Kentsel dönüşüm,afet yasası, rantın dağılımı, İstanbul’un siluetini bozan gökdelenler derken gündemimizden konut ve kent haberleri eksik olmuyor. Literatüre katkıda bulunan çok değerli hocalarımız olsa da, işin pratiğini birinci ağızlardan dinlemenin de literatüre, akademik dünyanın dışında da bireysel bilince çok büyük katkı sağladığını düşünüyorum.Bu bakımdan Karayalçın’ ın kitabı, kitabı vesilesiyle yaptığı katkı çok önemli.

Amerika’da konut sektörünün tetikleyici olmasıyla 2008 yılında patlak veren ve tüm dünyayı etkileyen ekonomik krizin üzerine ele alınan bu kitap, Türkiye ve İstanbul başta olmak üzere diğer büyükşehirlerimiz üzerinden sürecin oldukça anlaşılır bir okumasını yapıyor. Özellikle Kent Rantları ve Kent Rantlarında Kamu Payı bölümleri finans sektöründe konutun ve arsanın yeniden üretilmesinin nasıl bir karşılığı olduğunu anlamamızı, mevcut rakamlar ve kıyaslamalarla başarılı bir şekilde açıklıyor.

Ancak ne var ki, Karayalçın bu kitabında hiç bir alıntısını uygun şekillerde yapmamış. Özellikle bahsettiği raporlara nasıl ulaştığı (yazılıysa yayınevi tarih vs, elektronik kopyaysa erişim tarihi), alıntıladığı haberlerin başlıkları (benzer bir şekilde hangi tarihte ulaşıldığı), alıntılanan kitabın ismi (İlhan Tekeli’den alıntı yaptığı bir bölümde sadece sayfa sayısı vermekle yetinmiş) gibi bir çok temel sorun bulunuyor. Dilerim, kitabın İmge Kitabevi’nden çıkan ikinci baskısında editörler kendisini bu konuda uyarmış ve gerekli düzenlemeler yapılmıştır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s