Bildiri Çağrısı- ODTÜ Kentsel Politika ve Yerel Yönetimler Öğrenci Konferansı

Bu konferans yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin kentsel politika ve yerel yönetimler alanında yapmış oldukları ya da yapmayı düşündükleri çalışmaların (tez önerileri, tezden bölümler, ödevler, diğer araştırmalar) bilimsel ortamda tartışmaya açılmasını ve bu araştırmaların bilim alanına koyabileceği muhtemel katkıların zenginleştirilmesini amaçlamaktadır.
Bilgilendirme
ODTÜ Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Anabilim Dalı’nın ilk lisansüstü (master ve doktora) öğrenci konferansı, 26 Nisan 2013 tarihinde Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde gerçekleştirilecektir. Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Anabilim Dalı, 100 kelimeden oluşan bildiri özetleri tekliflerinizi beklemektedir. Özellikle Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Anabilim Dalı lisansüstü öğrencilerinden ve kentsel politika ve yerel yönetimler çalışma konularına ilgi duyan diğer sosyal bilimler alanında eğitim gören yüksek lisans ve doktora öğrencilerinden ana temalarla ilgili olan bildiriler beklenmektedir.
Gönderilecek bildiri özetinin, aşağıda belirtilen dört panel başlığından hangisi ile ilgili (ya da konu olarak yakın) olduğunu bildiriniz. Konu başlıklarına ilişkin her panelde, sunumların yanısıra panel tartışmacılarının da değerlendirmesi sunulacaktır. 100 kelimelik özet teslimlerini lütfen uplconference@gmail.com mail adresine yapınız.

Özet teslimi için son gün 28 Şubat 2013’tür.

Sunumlar İngilizce olarak Power Point yazılımıyla hazırlanmalıdır, ancak dileyen sunucular sunumlarını Türkçe yapabilirler. Sunumlar 15 dakikayı geçmemelidir.
Panel Başlıkları ve İçerikleri:
1. Kentsel Dönüşüm ve Kentsel Koruma
2000 sonrası kentsel dönüşüm ve koruma uygulamaları kentsel politikada ve kentsel politika sektöründe ne tür değişimler ortaya çıkarmıştır? Kentsel dönüşüm ve koruma uygulamalarının farklılaşan yönleri kentsel politika alanıyla hangi odak noktalar (devlet, piyasa, mülkiyet) üzerinden tartışılmalıdır? Kentsel politika araştırmaları ve politika yapma süreçleri bu bakımdan nasıl birlikte ele alınabilir?
2. Kentsel Mücadele, Muhalefet ve Kimlik
Kapitalist üretim tarzının neoliberal dönemi kentsel alanda mücadele pratiklerinin farklı biçimler almasına yol açmıştır. Bu dönemin dinamikleriyle kentsel mücadele ve muhalefet birlikte ele alındığında mücadele biçimleri tarihsel olarak hangi aşamalardan geçmiştir ve geçmektedir? Tarihsel ve toplumsal maddi koşullar mücadelelerin sınıfsal karakterini hangi ölçüde ve nasıl farklılaştırmıştır?
3. Kentsel Politika ve Karar Alma Süreçleri
Kentsel politikada karar alma süreçlerinde temel aktörlerin katılımı ve çıkar temsilleri eleştirel olarak ele alındığında temel hareket noktaları neler olmalıdır? Kentsel politikada karar alma süreçleri ve bu sürecin odağında yer alan kurumsal yapılar nasıl dönüşmektedir?
4. Kentsel Hizmet Sunumu
Kentsel hizmetlerin sunum süreçleri ne yönde dönüşmektedir? Bu dönüşümlerin, yerel yönetimler alanında gerçekleşen reformlarla ilişkisi nasıl anlaşılabilir? Kentsel hizmetlere erişimde hizmet sunumunu gerçekleştirenler ve hizmeti alanlar arasındaki çatışma hangi verili temellerde tartışılabilir? Kentsel hizmet sunumunda eşitsizliğin kentsel mekanda ortaya çıkardığı ayrışma ve dışlanma biçimlerinin kentsel politikada ele alınışında üretim ve tüketimle ilişkisi nasıl kurulabilir?
Özet teslim esasları
 Özetler İngilizce yazılmalı ve 100 kelimeyi aşmamalıdır.
 Yazar ismini içermelidir
 Özetler yalnızca metin olmalı, fotoğraflar ve grafikler içermemelidir.
 Özetler beş anahtar kelime içermelidir.
İletişim
Mahir Yılmaz – Araştırma Görevlisi
Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Anabilim Dalı
ymahir@metu.edu.tr
312 210 6239

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s