Kentsel Planlama Kuramları

Kent  çalışmalarıyla yakından uzaktan  ilgilenen herkesin büyük ihtimalle aşina olduğu  Kentsel Planlama Kuramları’nı -nacizane- tanıtmaya çalışacağım. Prof. Dr. Melih Ersoy Hocamızın editörlüğünde yazılan bu kitapta bulunan dokuz makaleden beşi Melih Hocamıza ait. Kitapta Tarık Şengül, Raci Bademli, Bahar Gedikli ve Baykan Günay Hocaların da birer makalesi bulunuyor. Benim 2010 yılında ediğindiğim bu kitap, geçtiğimiz şubat ayında ikinci baskınını yaptı, ancak benim elimde halen daha ilk baskısı olduğu için yazılarda ne gibi değişkliklerin olduğu konusunda sizi bilgilendiremeyeceğim.

Kitabın içeriği lisans derecesinde okutulan dersler kadar geniş olduğu için-hatta çok daha kapsamlı ve anlaşılabilir-, benim sürekli başvurduğum, Google sorgulamak yerine sayfalarını karıştırdığım bir kitap, bu yüzden de bana göre ansiklopedik kitaplar kategorisinde-

Abercrombie’den Friedman’a, kentsel planlamada belirleyici olan tüm modellere dair, öncü plancılardan günümüzde ortaya çıkan yeni planlama anlayışlarına kadar her paradigmanın ortaya çıkış şekli, paradigmaların dönüşümü, yaklaşımlara getirilen eleştiriler nesnel değerlendirmelerle, en önemlisi de herkesin anlayabileceği bir anlatımla ele alınmış.

Kuramsal boyutun öne çıktığı bu ansiklopedik kitabın, alanımızda nasıl bir boşluğu doldurduğunu anlatmak için daha fazla betimleme yapmama gerek olmadığı inancındayım.

İyi okumalar.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s