Gecekonduların yıkımı ertelenmeyecek- Yorumsuz haber!!

Melih Gökçek, Dikmen Vadisi Son Etap Kentsel Dönüşüm ve Değişim Projesi planlarına ilişkin yürütmeyi durdurma kararının, gecekonduların yıkım sürecini etkilemeyeceğini, havalar ısınır ısınmaz yıkıma başlayacaklarını bildirdi.

Melih Gökçek, eşi Nevin Gökçek ile 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla belediyenin kadın çalışanlarıyla öğle yemeğinde bir araya geldi. Gazetecilerin karara ilişkin sorularını yanıtlayan Gökçek, Ankara 8. İdare Mahkemesinin verdiği yürütmeyi durdurma kararının, gecekondu yıkım sürecini etkilemeyeceğini belirtti.

Gökçek, şunları kaydetti: ”Hiçbir şekilde etkilemez. Gecekonduların projeyle direkt ilgisi yok. Gecekondular, kaçak gecekondular, onlar her halükarda yıkılır. Havalar ısınır ısınmaz yıkacağız. Proje olsa da olmasa da yıkacağız onları. Proje iptal olur, ertesi gün yeniden imzalanır çıkar, o bir sorun değil ki. En fazla bir ay gecikir, o bir problem değil ki o kararın kesinlikle kalkacağına inanıyorum.”

“Bu sene orayı yıkacağız ve başlayacağız inşallah”
Mahkemenin kararına hayret ettiğini dile getiren Gökçek, karara itiraz edeceklerini ve gerekli yasal girişimlerde bulunacaklarını bildirdi. Planı hazırlayan daire başkanının ”yeterli olmadığı” gerekçesiyle kararın alındığını ifade eden Gökçek, özetle şu değerlendirmede bulundu: ”Planları yapanların A grubu planlama karnesi yokmuş. Karneyi alanlar özel sektördür. Memur olan kişi gidip de proje çizmediği için herhangi bir şekilde böyle bir şey çıkartmasına ihtiyacı yok. Bizde değil, TOKİ’de bu böyle, Çevre ve Şehircilik Bakanlığında bu böyle, bütün Türkiye’deki belediyelerde bu böyle. 30 yıldan sonra yeni bir karar. Karar mahkeme kararı olunca bir şey diyemiyorsun. Mantığımıza yatmıyor, ama mahkeme kararı, ne yapalım. İnanıyorum ki bu yanlış karar da inşallah bir üst mahkemeden şu veya bu şekilde döner. Değilse de hukuki olarak çözümünü ararız, yönetmelik değişikliği ise gider bakanlıkla onu konuşuruz, çözeriz Allah’ın izniyle sorunu, önemli değil. Dikmen Vadisi’nin bir an geriye kalmasını istemeyiz. Bu sene orayı yıkacağız ve başlayacağız inşallah.”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s