“Kentsel dönüşüm rüyalarıma giriyor” Erdoğan Bayraktar

Bugün İstanbul’da 2 ilçede daha kentsel dönüşüm başlatılacağının haberlerini aldık. Zeytinburnu, Pendik ve Avcılar için kentsel dönüşüm alanları belliyken, Ümraniye ‘de 2B sebebiyle bu alanların henüz belirlenemediği, belirtildi.

Çok uzağa gitmeye gerek yok, 1980’lere kadar kent üretimi ve yeniden üretimi destekler nitelikte bir karakter izliyordu. Semayenin kentlileşmesiye beraber, kentin kendisi bir üretim haline gelmiş bulunmakta. 

Kentlerin yeniden yapılanma sürecini ele alıcak olursak, yapılı taşınmazlar üzerinden kendi finansmanını sağlayan bir ekonomi mekanı giderek metalaştırıyor. Kent yeniden üretim mekanı olmaktan çıkıyor, kendi üretim haline geliyor.

Kent mekanının kendisi bir meta haline geldiğiden; üretimin devamlılığı için ya yıkımlar ya da yeni mekan açılımları gerekiyor (literatürde creative destruction olarak adlandırılan bu olguyu Türkçeye yaratıcı yıkım olarak çevirebiliriz). Kentler, cep telefonu kadar hızlı tüketilip, yıpratılıyor ve hatta modası geçiyor. Kendinden önceki mekanlara veya mekanda ki katmanlara sürekli saldırıyor.

Sermaya kısa vadede kendi ürettiğine saldırmış oluyor ve borçlanarak yeniden üretim sağlanıyor. Ekonomi borçlarla büyüyor, sistem borç alamaz hale geldiğinde ise kriz kaçınılmaz oluyor.

Bu noktada, kentlerde doğan ve devam eden rantlar sistemin çalışma amacı. Özetle yeni projeler olsun ki sistem yürüsün..

Haber için tıklayınız.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s