İmar Kanunu 15 ve 16. Madde Uygulamaları

İfraz(ayırma-bölme) ve Tevhid(birleştirme) bir İmar Planı uygulama yöntemi olmamasına rağmen, Belediyer tarafından ısrarla bir uygulama yöntemiymişcesine yorumlanıyor. 3194 sayılı İmar Kanunu bunu yasak kılmasına rağmen, 18. madde-parselasyon planı yapımından üstün tutuluyor.

Yerleşim alanı olduğunu varsaydığımız yukarıdaki görsel iki ayrı parselden oluşuyor ve A’nın yola çıkışı olmadığı için ikisi birleşmeden imar iskanı alamıyorlar. Pazarlıkta anlaşamadıkları için re’sen birleştirme talebiyle mahkemeye gidiyorlar ve mahkemeden ayrı parsellerden oluştukları için red cevabı alıyorlar.

Kişiler tarafından daha çok hak almak adına tercih edilen birleştirme ve ayırma yöntemi Belediyelerin başına dert açıyor. 18. maddenin aksine kamuya katılımı dengesiz ve adaletsiz kılıyor. Kentsel gelişme bölgelerinde yapılan İmar planını takiben, üç ay içerisinde yapılan imar programlarında kentin gelişme yönü ne yazık ki belediyenin istediği yönde değil, imar planına uygun olmayan bir şekilde, ifraz ve tevhid uygulamalarıyla kişilerin isteğine göre şekilleniyor. Yeşile ve yola kamulaştırma- imar yapılamıyor- yer veremiyor. Böyle olunca da imar planında değişikliğe gitmek zorunda kalıyor.

*Görseller çok ilker koşullarda, paintte yapılmıştır kusura bakmayın =)

Reklamlar

İmar Kanunu 15 ve 16. Madde Uygulamaları’ için 4 yanıt

  1. Yukarida anlattginiz durum bu konun her maksadini anlatyormu bilmiyorum ama bana lazim olani ben yaziym bilginiz varsa paylasirsaniz sevinirim.. Bir parsel dusunun eni 60 mt uzunlugu yaklasik 305 mt gibi toplam net 18.833 m2 arsa bu arsanin uzerinde 4 blok var ve biz bir blok olark ayrilip yerimizi yikip tekrr yapmak istyoruz bunun icin diger maliklerden muvafakat almamiz gerekirmi.. Yani ifraz yapmak icin muvafakat almamiz gerekirmi?

  2. Müştereklik durumu olan taşınmazlarda yapılacak herhangi bir işlem için bütün müştereklerin muvafakati aranır ve rıza göstermeyen tek bir kişi olsa bile bu iş olmaz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s