Kızılay’ın çehresi değiştiriliyor.

İki aya yakın zamandır bu haberin doğrulanmasını bekliyordum. Umarım yakın zamanda binalara reklam giydirilmesi, tüm ülke çapında ciddi kısıtlamalara ve denetime maruz kalır.

***

Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, söz konusu 135 binanın sahipleriyle bir araya gelerek, projeye ilişkin bilgi verdi.

Sıhhiye’den Kuğulu Park’a kadar olan alanda yürütülecek “Kızılay Değişiyor” projesiyle bölge esnafının AVM’lerle rekabet edebilir düzeye gelmesini sağlamak istediklerini belirten Gökçek, “Kızılay, herkesin gelip geçtiği yer. Ticaretin artması ve turistlerin gelmesi için yenilenmesi gerekiyor. Esnaf da müşteri anlamında sıkıntı içinde, AVM’ler dolayısıyla sıkıntı yaşıyorlar. Modern çehreyle, tamamını bir iş merkezi gibi değerlendirelim istiyoruz” dedi.

Binaları daha modern hale getireceklerini ifade eden Gökçek, tabela kirliliğine de çözüm bulacaklarını kaydetti.

“BİNALARIN ÖN CEPHELERİ TAMAMEN SOYULACAK”
Bölgede özel bir aydınlatma yapılacağını ve 135 binanın dış cephesini değiştirmek istediklerine anlatan Gökçek, mevcut ve öngörülen hali içeren sunumunu yaparken şunları belirtti:

“Eski haliyle biz yaptıktan sonraki arasındaki fark inanılacak gibi değil. Binalar vibro betonla tanınmaz hale gelecek. Binanın değeri 2, belki de 3-4 kat artacak. Ön cepheleri tamamen soyulacak, bina statikleri üzerine çalışma yapılacak. Ona göre malzeme koyulacak. Eski binalara takviye gerekecek.

İnanıyorum ki bu proje bittiğinde Kızılay, akşamları da renk cümbüşünü görebilmek için vatandaşların akın edeceği bir yer haline gelecektir.

Kullanılacak ürünlerin hepsi özenle seçildi. Bir kısmı yurt dışından, özellikle Japonya‘dan temin edilen, teknolojinin en son noktası malzemedir. Fiber takviyeli beton, ana olarak kullanılacak malzemedir.”

“KAMULAŞTIRMA YOLUNA DA GİDİLEBİLECEK”
Gökçek, projenin uygulama aşamasında da mülkiyet sahiplerinden muvafakat alacaklarını belirterek, şu bilgileri verdi:

“Muvafakat vermeyen vatandaşlarımız olabilir, sonuçta 135 bina var, onları da kamulaştırma yoluna gideceğiz. Kentsel Dönüşüm Projesi tarzında yapılacağı için, yenilerken hiçbir ücret talep etmiyoruz, masrafı tamamen Büyükşehir Belediyesi yapacak. Öncülük yapanlar, kim daha önce gelirse, oradan başlamak istiyoruz” diye konuştu.

“ÜST KATLARDA TABELA DÜŞÜNÜLMEYECEK”
Gökçek, projenin yapım süresine ilişkin soruya da “Her bina için maksimum 6 ay diyebiliriz. Projenin tamamını 14 ayda bitirmek istiyoruz. Aynı anda birçok yerde başlayacak. Hele anlaşmalar yan yana binalar olursa çok daha süratli olur” karşılığını verdi. Gökçek, bu süreçte binaları alışverişe kapatmamak için gerekli tedbirleri de alacaklarını belirtti.

Bölge esnafının üst katlardaki tabelalarla ilgili sorusu üzerine de Gökçek, “Üst katlarda tabela düşünülmeyecek. Ama giriş katına, tüm dünyada olduğu gibi modern tabelalar koyulacak. Çünkü dışarıda olunca hiç şık ve estetik olmuyor. Bu konuda sizden anlayış bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Çalışmanın bölge esnafının alışveriş merkezleriyle rekabet edebilir düzeye gelmesi ve hayat bulabilmesi için düşünüldüğünün altını çizen Gökçek, “Bu dizayn sadece şehir estetiği için düşünülen bir çalışma. Tabela için de tabii ki bir standart getirilecek” dedi.

“BİNA SAYISI 160’A KADAR ÇIKABİLİR”
Konuyla ilgili görüştüğü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan‘ın da projeye destek verdiğini aktaran Gökçek, cephe düzenlemelerinin Kızılay’daki binaların, bulvarı gören cephelerinin yanı sıra yoldan görünen her binaya yapılacağını bildirdi.

135 bina olarak ölçümlerin yapıldığını ancak bu sayının yüzde 20 oranında artırılabileceğini (160 civarı) kaydeden Gökçek, “Normalde 180 bina var. Ancak tarihi binalar ve yeni binaların bazıları yapılmayacak. Örneğin BDDK yeni ve güzel olduğu için, eski Orman Bakanlığı, Yargıtay gibi binalar da tarihi olduğu için bunlara dokunulmayacak” değerlendirmesinde bulundu. (aa)

Kaynak:http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1075169&Date=10.01.2012&CategoryID=77

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s